Zima se blíží. A taky první výměna pokladních certifikátů

Držte se, zima se blíží. Inventura drobných krátkodobých předmětů? Přihořívá. Bezpečnostní kód pokladny? Hoří!

Od listopadu přestávají platit první pokladní certifikáty EET
vydané od prosince 2016 do března 2017.

Jak získat nový certifikát?

Ať už máte hotel, kemp, penzion, nebo restauraci, hospodu, kavárnu, naučte pokladnu, případně pokladny nový elektronický podpis, jinak spolu s účtenkami začnou padat pod stůl i datové zprávy. A tam už může číhat daňová Kobra.

Naštěstí manuál Finanční zprávy  skripta z IT jen připomíná. Přihlaste se na webu do aplikace EET. Nejdřív zvolte Certifikáty, potom Seznam certifikátů. Jestli se datum vypršení (expirace) certifikátu nebezpečně přibližuje dnešnímu, nový vytvoříte takto:

  1. Zpátky na Certifikáty, klik na Nový certifikát.
  2. Pak buď můžete Vytvořit žádost v prohlížeči, nebo ji nahrát už předem připravenou.
  3. Zvolte si, vložte a zapamatujte si heslo. Později vysvětlíme.
  4. Než se rozhodnete Odeslat žádost, můžete si ještě v poznámce pokladní certifikát/y označit.
  5. Tlačítko Vytvořit exportní soubor vytvoří očekávaný exportní soubor.
  6. Zadejte a potvrďte heslo ze 3. kroku.
  7. Stáhněte exportní soubor (ten s příponou .p12) a na výzvu prohlížeče ho uložte.

Zbývá nahrát nový certifikát. Můžete buď postupovat podle návodu ke kase, nebo se obrátit přímo na jejího dodavatele. Tak jako tak nezapomeňte heslo. Jestli pokladna šlape se projeví hned v černých číslech. Porovnejte si sériová čísla z žádosti o certifikát a výpisu tržeb(sloupec cert_sernum). Pokud certifikát sedí, teprve pak můžete starý zneplatnit, nebo ho nechat doběhnout.

Tento článek pro vás napsal Jan Hamerský. Absolvoval Prezentaci a ochranu kulturního dědictví a Historii na Univerzitě Hradec Králové. Po roční praxi v náchodském muzeu provázel pevnostním městem Josefovem. Souběžně psal pro zin The Aardvark. Publicistou na volné noze je od roku 2018. Operuje na vlnách FM. Píše pro Frontman, Full Moon a psal pro Finmag. Také si příležitostně střihne reportáž pro Východočeskou televizi.